Vítejte
Vítejte na stránce věnované elektronice, programování, bastlení, mikroprocesorům (STM32, MSP430, AVR, Arduino, Nucleo ...) a Raspberry Pi, CubieBoard, Banana Pi
 
 
 


Jak jsme vás informovali na google+, facebook i twitter, Raspberry Pi má novou verzi - Zero (pizero).
Deska o rozměrech 65 x 30 mm obsahuje BCM2835 (1GHz ARM11), 512MB LPDDR2 SDRAM, micro-SD card slot, mini-HDMI socket a 40-pin ...
 


Chcete-li si vyzkoušet linux na mikrokontrolérech STM32 resp. ucLinux a STM32F429-Discovery, tak vyzkoušejte tento návod.
Nejprve si stáhněte openocd buď ze stránek sourceforge nebo nainstalujte z centra aplikací dané linuxové distribuce.
Pro nainstalování se držte pokyny v README....

pokračování článku na http://chiptron.petus.cz/articles.php?article_id=78
 


Meteostanic jsme tu měli na webu bezpočet a také i s Arduino. Tato neobjevuje ameriku, ale někoho dozajista zaujme, minimálně počtem všech senzorů měřící nejrůznější veličiny.
Základem meteostanice je Arduino Uno Rev3, senzory jsou populární DHT11 (senzor pro měření vlhkosti a teploty), BMP185 (měření tlaku), senzor deště a čidlo pro měření vlhkosti půdy.

Návod důkladně prochází jednotlivé kroky výroby ...
 


Velmi zajímavý projekt s NodeMCU publikoval arduinotech.cz. Na stránce naleznete jak jednoduše připojit 2 teplotní čidla DS18B20 a HW s NodeMCU vytvořit miniserver, který vám bude zobrazovat aktuální teplotu.
V prvním článku se ale dozvíte, co to vlastně NodeMCU je a ...
 
Jedným z kľúčových trendov v moderných digitálnych obvodoch je znižovanie spotreby, či už pre účely IoT, wearables, mobilov, alebo aj serióznych aplikácií s obmedzenými zdrojmi energie. Aj keď sa zdá, že všetko už bolo vymyslené, spoločnosť Ambiq Micro prichádza s novým a podľa nich zásadne lepším prístupom. Tvrdia napríklad, že ich mcu založené na jadre ARM Cortex-M4 má až 10x menšiu spotrebu než porovnateľné konkurenčné obvody.


Ambiq Micro síce je nováčik na poli polovodičov, ale ako aj jeho meno naznačuje, je to nepochybne ambiciózny hráč. Založili ju v Austine, Texas, USA v roku 2010 mladí vedci z Michiganskej Univerzity s cieľom komercionalizovať vývoj, ktorý na univerzite začali.
btw. financovania sa zúčastnilo, okrem iných, aj priamo ARM konzorcium.

Ich prvým produktom je rodina RTC obvodov - logický krok, sú to nepochybne obvody kde spotreba hrá kľúčovú úlohu. AM08xx má typický odber (pri 1.8V/25°C) 55nA pri behu s kryštálom (a s menej presným RC oscilátorom ešte menej), čo je nepochybne impresívna hodnota. Na porovnanie, napríklad pomerne moderný RTC obvod M41T6x od ST má v porovnateľných podmienkach typickú spotrebu asi 300nA. Treba však poznamenať aj to, že AM08xx má v datasheete uvádzanú maximálnu spotrebu až o rád vyššie, jedná sa však o spotrebu pri teplote 80°C.A ako tú úsporu v spotrebe dosiahli?
Nuž, ako sami píšu, ich "podprahová" technológia (SPOT™) nie je nič prevratné, a jedná sa o pomerne štandardnú CMOS technológiu. Vtip je v tom, že na rozdiel od klasických CMOS obvodov, kde je vždy jeden tranzistor z komplementárnej dvojice otvorený do plnej saturácie a statická spotreba je daná únikovým prúdom zatvoreného tranzistora, tu sa používa také nízke napájacie napätie, aby sa tranzistory otvárali len do lineárneho režimu, tak, aby prúd "pootvoreného" tranzistora čo najtesnejšie prevážili únikové prúdy zatvoreného tranzistora. Problémom je dosiahnuť spoľahlivosť pri premenlivých parametroch tranzistorov vplyvom premenlivých teplôt aj vplyvom premenných vo výrobnom procese; a tiež je potrebné riešiť nižšiu odolnosť voči šumu.

http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.1052.2
 
Používáte-li RealTime OS (RTOS), knihovny výrobců mikrokontrolérů nebo prostě máte jenom rozsáhlý kód, je pro vás omezující faktor velikost kódu, který vývojové studio zkompiluje. Toto omezení odpadá, alespoň u Atollic TrueStudio.
IDE založené na Eclipse, obsahující compiler/ build/ debugger. Je možné si stáhnout bezpočet vzorových programů. To vše zdarma.
Chcete-li statickou analýzu kódu, rozšířený debug nebo technickou podporu, pak si musíte zaplatit 49EUR/59USD za měsíc.
Atollic TrueStudio podporuje mikrokontroléry ...
 


Raspberry Pi, Banana Pi, Cubieboard nebo BegleBone, oblíbené jednodeskové počítače (single-board computer) s ARM procesory, pokud chcete něco s procesory od firmy Intel, samozřejmě se najdou, ale...
Na kickstarter.com se objevil velice zajímavý single-board computer a výkonu má tedy více než dost.
Že se nejedná o ledajaký produkt svědčí i to, že UP na kickstarter vybral už potřebných 50.000$ a stále zbývá 33 dní do konce.
A jak je to s tím výkonem?
Srdcem je již zmíněný Intel Atom X5-Z8300 (4 jádrový procesor s taktem až 1.84 GHz), tedy procesor určený pro IoT (Internet of Things)...
 
O této novince z dílny STMicroelectronics jsem už psali. Nyní však máme tuto novinku k dispozici i my.
Na fotografiích níže může vidět development board v celé své kráse.

Vývojový kit STM32F469I-DISCO s STM32F469NIH6 s 2MB FLASH paměti. Na desce je také ST-LINK/V2-1 - programátor a debugger. USB může fungovat jako mass storage, virtual COM port nebo debug port.
TFT display o velikosti 4" s rozlišením 800x480 s rozhraním MIPI DSI a kapacitním touchscreen.
A jak jsme také zmiňovali...
 

Chcete-li vytvářet svoje výrobky menší a s mikrokontroléry STM32, pak se určitě podívejte na tuto novinku.
Vývojové kity s mikrokontroléry STM32 o 32 vývodech a s Arduino™nano konektory.
Na kitu opět najdete ST-LINK/V2-1 (debugger/programmer).
USB může fungovat ...
 


Nový BeagleBoard-X15. Čím překvapí? Jednoznačně výkonem.
2GB DDR3 RAM
4GB 8-bit eMMC on-board flash storage
2D/3D graphics and video accelerators (GPUs)
2×700-MHz C66 digital signal processors (DSPs)
2×ARM Cortex-M4 microcontrollers (MCUs)
4×32-bit programmable real-time units (PRUs)

2×Gigabit Ethernet
3×SuperSpeed USB 3.0 host
HighSpeed USB 2.0 client
eSATA (500mA)
full-size HDMI video output
microSD ...
 

Nový vývojový kit od STMicroelectronics? Na oficiálním webu zatím ani zmínka, ale po aktualizaci System Workbench for STM32 AC6 přibyla nabídka STM32F469I-DISCO.
Po dalším hledáním na internetu naleznete dokonce i fotografii a cenu na digikey.com.
Cena na digikey je $61.25.
http://www.digikey.com/
U mouser.com je cena stanovena na 75,41 €.
http://cz.mouser.com/
U farnell.com je cena 1652 Kč.
http://cz.farnell.com/

Co můžeme dále vidět je, že obsahuje display přes téměř celou velikost kitu.
Dále obsahuje 3 MEMS mikrofony a minimálně 4 LED určené pro ovládání uživatelem.
Board je také osazen držákem pro ...
 
Děkujeme všem, co navštívili naši prezentaci na LinuxDays. Pro ty, co nemohli dorazit je zde odkaz na prezentaci.
Děkujeme také za vaše připomínky a nápady, které určitě do další prezentace zahrneme.

Zde jsou zmíněné odkazy:
http://www.mcu.cz
http://www.mikrozone.sk/news.php
https://my.st.com/public/STe2ecommunities/mcu/default.aspx
http://stm32f4-discovery.com/
http://stm32duino.com/

 
Chcete se něco zajímavého dozvědět o mikrokontrolérech STM32, omrknout co na tom všechno může běžet nebo jak to vlastně programovat? Přijďte se podívat na linuxdays 10.10.2015 od 16:00 – 17:00 v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na Fakultě Informačních Technologií, místnost T9:302.

Pokud se chcete na přednášku, a ne jenom na ní, podívat, zaregistrujte se.

https://www.linuxdays.cz/2015/otevrena-mistnost/

 


Aby těch analyzátorů nebylo málo, máme tu další CAN analyzátor. Základem je opět STM32 tentokrát typ STM32F105.
Zařízení podporuje Low (10 kBaud - 125 kBaud) i High (10 kBaud- 1 MBaud) speed CAN.
Je doplněno o velmi ...
 
Spolupracujeme s:
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů. Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.

Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tato nekomerční stránka nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.